Ještěd in Literature and Landscape

Kameny se za námi řítily do propasti...

Karolina Světlá píše své sestře o prvním výstupu na Ještěd v r. 1855
čte Markéta Tallerová

Stáhnout text ukázky

Ještěd in Literature and Landscape

The top of Mt. Ještěd has dramatically changed over time. In 1838 the Rohan Stone was placed there, marking the border between the Rohan and Clam-Gallas estates. In 1868 the Rohan Chalet was built. In 1905-1906 the German Alpine Society for the Ještěd and Jizera Mountains [Deutscher Gebirgsverein für Jeschken- und Isergebirge] built an alpine hotel with observation tower. The hotel burned to the ground in 1963, the chalet a year later. Today’s Ještěd tower with a hotel and a restaurant was opened in 1973. It was designed by Karel Hubáček, who was awarded the prestigious Perret Prize by the International Union of Architects. In the year 2000, Ještěd was proclaimed the Czech Building of the Century. In the works of Karolina Světlá you often find images, myths and laymen’s meteorological observations relating to Ještěd. It was as if it had a sea inside… smoke began to somehow filter down from the mountain, soon one could not see the mountain for the clouds, it didn’t even last one hour, how it began to drizzle from the mountain and then pour down in buckets. Not far from here you can see a larch tree which is connected to a short story The Larch of Maria Theresa [Modřín Marie Terezie, 1880]. In this story, Světlá depicted the hopes which the Czech nation placed on Empress Maria Theresa.

Vítězslav Hálek (*1835 †1874)

Vítězslav Hálek (*1835 †1874)

Šťastný Ještěd, že našel svou Světlou, a šťastná Světlá, že našla svůj Ještěd.

Starý Ještěd a Rohanovu chatu vystřídal v 70. letech hotel a televizní vysílač, jak ho známe dnes. Zde na dobové fotografii z dramatických let přestavby. Architekt K. Hubáček o Ještědu řekl: Koukal jsem na Ještěd a hned jsem věděl, co musím nakreslit. Věděl jsem, že musím prodloužit horu.

Pohled na starý Ještěd přes Světlou z Mazovy horky, v jejímž lese se nachází Skalákovna. Fotografii pořídil v 30. letech 20. století Josef Jíra, nadšený fotograf. Vypracoval několik alb fotografií zachycujících krásu místní krajiny a její ráz. © Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé

V levé části této fotografie je zachycen také modřín, který se vztahuje k povídce Karoliny Světlé Modřín Marie Terezie (1880).

Úryvek z povídky Modřín Marie Terezie: Proutek ten si vsadil na pokraj lesa, v němž ještě žádného modřínu neměl, tam, kde nejraději a nejčastěji prodléval … Pěstoval modřín pečlivěji než dívka růži v zahrádce, než nevěsta rozmarýnu na okénku své komůrky. Na zimu vždy jej obkládal mechem a z jara kolem něho zas nasázel věnec lesních fialek a konvalinek, slziček a pomněnek … Rostl modřín Vítův, avšak naděje, v jejichž počest byl vsazen, neuskutečňovaly se. © Ivan Mraček

Sofie Podlipská (*1833 †1897)

Sofie Podlipská (*1833 †1897)

Nejvíce dojata jsem tím, čím Tobě byl a je ten drahý svatý Ještěd… Věřím, pevně, že teprv se ukáže časem v plné míře, co zmohly Tvoje spisy.

Pohled z Ještědu do celého Podještědí v době inverze. Špičatý vrch nejvýrazněji vystupující z mlhy je Ralsko.