Vítejte na naučné stezce Po stopách Karoliny Světlé na jižní straně Ještěda. Pojďte s námi po cestách, kterými chodila Karolina Světlá. Pohlédněte do oken domů, ve kterých bydlela, dotkněte se kříže, pískovcové skály či modřínu, které zvěčnila do literatury. Jan Neruda (1834 †1891), současník Karoliny Světlé, přirovnával její význam ke světově známé francouzské spisovatelce George Sandové (1804 †1876). Vydejte se s námi po stopách Karoliny Světlé a po místech, které se otiskly v jejích textech. Ukážeme vám, jak tyto stopy a otisky nepřehlédnout. Okruh naučné stezky měří 7,5 km a vede převážně po asfaltových cestách. Kromě zastavení na Skalákovně je přístupný i s kočárky a vozíčky.
Jak dostala vesnice Světlá své jméno?
V románu Kantůrčice (1869) zachytila Karolina Světlá pověst, podle které ve zdejších hvozdech za bouřlivé noci zabloudil rytíř. Již myslil při burácení hromu, hukotu větru a řvaní dravých zvířat, že mu nastala poslední hodinka, když najednou mezi stromy první úsvit ranní záře se zakmitl. Aj „světlá se!“ zvolal radostně a z vděčnosti, že mu Bůh život zachoval, dal __na místě tom, kterému jméno Světlá ponechal, stromy prosekat a kapli postavit. První zmínka o malé osadě v těchto místech je z r. 1291.
Lípa a lesní panna
Na návsi mezi kostelem a památnou lípou se odehrávají úvodní scény z povídky Lesní panna (1863). Povídka vypráví o vesnické dívce, která naslouchala zvukům koruny prastaré lípy a spřádala z nich pohádky. Jmenovala se Karla a byla dcerou rychtáře. Její životní příběh byl naplněný pohádkovými prvky a připomínal osud malé mořské víly, když se provdala za hraběte a opustila svou rodnou vesnici.
Teréza Nováková *1853 †1912
Lesní panna poslala za sebe náhradu, paní tak vznešenou, snivou a mocnou, jako byla sama … Karolina Světlá se stala lesní pannou a lidem dala zlato poezie, zlato nikdy ceny nepozbývající, neuloupitelné.